Umowa najmu razem z umową zlecenie to jedna z najczęściej wybieranych przez naszych kurierów metod współpracy. Kurierzy powinni pamiętać, że umowę najmu muszą samodzielnie zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać od niej podatek.
Co musisz wiedzieć jako kurier o podatku dochodowym z tytułu najmu samochodu?
To podatek, który kierowca sam odprowadza do Urzędu Skarbowego. Od chwili, kiedy otrzymasz pierwszy przychód z tytułu najmu, musisz pamiętać o tym, żeby zdecydować o formie opodatkowania najmu. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy masz do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy jest to kontynuacja już istniejącej umowy.
W przypadku najmu prywatnego podatek można rozliczać w dwóch formach: ryczałtu lub rozliczania podatku na zasadach ogólnych Ryczałt to 8,5 proc. podatku, zasady ogólne to 18 proc.
Jeśli nie dokonasz wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszej wypłaty, niestety tracisz możliwość wyboru i niejako „z automatu” musisz rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli Twoja umowa jest kontynuowana przez kolejny rok, to musisz to zgłosić do 20 stycznia.
Możesz obniżać podstawę opodatkowania, odliczając koszty związane z najmem pojazdu (czyli np. paliwo, naprawy lub wydatki na zakup sprzętu potrzebnego do pracy jak telefon).
Do Urzędu Skarbowego zgłaszasz się osobiście z dokumentem, wysyłasz pocztą lub odpowiednio opisujesz przelew (twoja pierwsza wpłata na ryczałt w danym roku będzie pełnić rolę deklaracji w kwestii formy opodatkowania najmu prywatnego) do 20 dnia kolejnego miesiąca po otrzymaniu 1 wypłaty.
Tutaj wygenerujesz swój mikro rachunek do opłacenia podatku: Generator mikrorachunku podatkowego