Umowa najmu. Gdzie ją zgłosić i jak rozliczyć się na podstawie ryczałtu z Urzędem Skarbowym?

Umowa najmu razem z umową zlecenie to jedna z najczęściej wybieranych przez naszych kurierów metod współpracy. Kurierzy powinni pamiętać, że umowę najmu muszą samodzielnie zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać od niej podatek.

Co musisz wiedzieć jako kurier o podatku dochodowym z tytułu najmu samochodu?

To podatek, który kierowca sam odprowadza do Urzędu Skarbowego. Od chwili, kiedy otrzymasz pierwszy przychód z tytułu najmu, musisz pamiętać o tym, żeby zdecydować o formie opodatkowania najmu. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy masz do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy jest to kontynuacja już istniejącej umowy.

W przypadku najmu prywatnego podatek można rozliczać w dwóch formach: ryczałtu lub rozliczania podatku na zasadach ogólnych Ryczałt to 8,5 proc. podatku, zasady ogólne to 18 proc.

Jeśli nie dokonasz wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszej wypłaty, niestety tracisz możliwość wyboru i niejako „z automatu” musisz rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli Twoja umowa jest kontynuowana przez kolejny rok, to musisz to zgłosić do 20 stycznia.

Możesz obniżać podstawę opodatkowania, odliczając koszty związane z najmem pojazdu (czyli np. paliwo, naprawy lub wydatki na zakup sprzętu potrzebnego do pracy jak telefon).

Do Urzędu Skarbowego zgłaszasz się osobiście z dokumentem, wysyłasz pocztą lub odpowiednio opisujesz przelew (twoja pierwsza wpłata na ryczałt w danym roku będzie pełnić rolę deklaracji w kwestii formy opodatkowania najmu prywatnego) do 20 dnia kolejnego miesiąca po otrzymaniu 1 wypłaty.

Tutaj wygenerujesz swój mikro rachunek do opłacenia podatku: Generator mikrorachunku podatkowego

spodobał ci się ten wpis? udostępnij go ZNAJOMYM

Podobne wpisy

Jakie są wymagania aby zostać kierowcą Ubera?

Jakie są wymagania aby zostać kierowcą Ubera?

Jakie są wymagania aby zostać kierowcą Ubera? Branża transportowa jest jednym z sektorów, które doświadczyły znaczących [...]
Dowiedz się więcej
Dodatkowa praca jako kurier

Dodatkowa praca jako kurier

Dodatkowa praca jako kurier: Czy zastanawiałeś się kiedyś nad możliwością dodatkowej pracy?
Dowiedz się więcej
FREENOW skorzystaj z oferty pracy

FREENOW skorzystaj z oferty pracy

FREENOW skorzystaj z oferty pracy: Coraz więcej osób poszukuje nowych możliwości zatrudnienia, które zapewnią im stabilne [...]
Dowiedz się więcej
Zawód dla studenta – zostań kurierem

Zawód dla studenta – zostań kurierem

Zawód dla studenta – zostań kurierem: W dzisiejszych czasach studenci często szukają sposobów na zarobienie [...]
Dowiedz się więcej
SzamaExpress – zarabiaj więcej z nową aplikacją!

SzamaExpress – zarabiaj więcej z nową aplikacją!

Do naszych szeregów dołącza kolejna aplikacja! Tym razem przedstawiamy Wam SzamaExpress - polską aplikację, która pozwala [...]
Dowiedz się więcej
Jakie opłaty ponoszę współpracując z partnerem?

Jakie opłaty ponoszę współpracując z partnerem?

Partner Rozliczeniowy pobiera dla siebie opłatę rozliczeniową i tylko ta kwota jest dla partnera, pozostałe opłaty, które [...]
Dowiedz się więcej

Masz pytania lub chciałbyś
porozmawiać o współpracy?

Zadzwoń
+48 514 833 888
Pobierz aplikację Spirit24