Licencja transportowa – czym jest, ile kosztuje i jak ją wyrobić?

Czym jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to pozwolenie na prowadzenie działalności polegającej na przewozie osób lub rzeczy. Decydując się na uruchomienie takiego biznesu, należy wyrobić ją we właściwym dla siedziby założonej firmy starostwie powiatowym. Za rozpatrzenie wniosku odpowiedzialny jest lokalny zarząd dróg i transportu. Każdy wniosek przechodzi dokładną weryfikację.

Licencja transportowa wydawana jest minimalnie na dwa lata, a maksymalnie na 50 lat. Dokładne wymagania związane z jej uzyskaniem określają przepisy ustawy o transporcie drogowym z 2013 roku oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009.

Dokumenty wymagane do uzyskania licencji transportowej

Uzyskanie zezwolenia na transport krajowy wymaga spełnienia licznych wymogów formalnych. Oprócz wniosku należy złożyć w urzędzie odpowiednią dokumentację, na którą składają się:

 • zaświadczenie o niekaralności
 • kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych osoby zarządzającej transportem (ew. certyfikat innego członka zarządu)
 • dokumenty potwierdzające zdolność finansową przedsiębiorstwa (gwarancja bankowa, roczne sprawozdanie finansowe lub ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej)
 • dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności (odpis z rejestru przedsiębiorców, zaświadczenie o nadaniu NIP-u i numeru REGON)
 • wykaz i dokumentacja pojazdów, których licencja ma dotyczyć
 • zaświadczenie o zatrudnianiu lub zamiarze zatrudniania kierowców.

Licencja na transport międzynarodowy

Jeżeli działalność ma opierać się na transporcie międzynarodowym, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na transport wspólnotowy. Licencję wspólnotową wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Warunkiem jej uzyskania jest posiadanie licencji transportowej na terenie kraju. Co ważne, każdy pojazd, który porusza się na terenie międzynarodowym w ramach przedsiębiorstwa, musi zostać zgłoszony wraz z wnioskiem o wydanie licencji wspólnotowej. Dokumenty potwierdzające uzyskanie licencji i pozwolenie na prowadzenie działalności powinien mieć przy sobie każdy kierowca.

Ile kosztuje licencja transportowa?

Przedsiębiorca wnioskujący o licencję transportową powinien udowodnić, że ma odpowiednie zabezpieczenie finansowe – pieniężne lub rzeczowe. W przypadku licencji wspólnotowej (na transport międzynarodowy) jest to kwota rzędu 9000 euro na pierwszy pojazd i 5000 euro na każdy kolejny. Opłaty z tytułu zezwolenia krajowego wynoszą:

 • 800 złotych – licencja na okres od 2 do 15 lat
 • 900 złotych – licencja na okres od 15 do 30 lat
 • 1000 złotych – licencja na okres od 30 do 50 lat.

W przypadku chęci uzyskania pozwolenia na przewóz osób cena każdego z wariantów jest niższa o 100 złotych.

Koszt wydania międzynarodowej licencji transportowej na okres 5 lat to z kolei 4000 złotych, a licencji 10-letniej – 8000 złotych. Każdy pojazd wykorzystywany do transportu międzynarodowego powinien mieć wypis z licencji. Uzyskanie takiego wpisu oznacza wydatek rzędu 440 złotych w przypadku licencji 5-letniej i 880 złotych w przypadku 10-letniej. Ponadto obowiązują standardowe opłaty skarbowe związane np. z ustanowieniem pełnomocnictwa.

Całkowity koszt licencji transportowej

Całkowity koszt uzyskania licencji transportowej jest zależny od liczby pojazdów, rodzaju i okresu ważności licencji oraz ceny ubezpieczeń. Opłaty dla nowo powstałej firmy z jednym pojazdem i licencją transportową na okres 5 lub 10 lat mogą być następujące:

 • 1000 zł – wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
 • 4000 zł lub 8000 zł – wydanie licencji wspólnotowej na 5 lub 10 lat
 • 440 zł lub 880 zł – wypis z licencji wspólnotowej na pojazd
 • 270 zł – ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika
 • dodatkowe koszty wynajmu lub leasingu pojazdu
 • dodatkowy koszt uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych (ok. 800 zł).

Transport bez prowadzenia działalności

Jeśli interesuje Cię praca związana z transportem osób lub rzeczy, ale nie chcesz zakładać własnej działalności, możesz skontaktować się z Avalon Logistics Group. Nawiązując z nami współpracę, zyskasz przejrzystą umowę i korzystne warunki zatrudnienia. Jako partner Ubera, Glovo, Wolta i FREE NOW zajmiemy się Twoimi rozliczeniami, a jeśli nie masz własnego pojazdu – udostępnimy Ci samochód z naszej floty. Wypełnij znajdujący się na stronie formularz i zacznij zarabiać w branży transportowej!

spodobał ci się ten wpis? udostępnij go ZNAJOMYM

Podobne wpisy

Bolt praca dla kierowcy

Bolt praca dla kierowcy

Bolt praca dla kierowcy: Zarówno w mieście, jak i na wsi, ludzie potrzebują wygodnych, bezpiecznych i niezawodnych środków [...]
Dowiedz się więcej
Bolt działalność w branży dostaw

Bolt działalność w branży dostaw

Bolt działalność w branży dostaw: Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa zależą od szybkiego transportu i [...]
Dowiedz się więcej
Bolt praca dla kierowców

Bolt praca dla kierowców

Bolt praca dla kierowców: Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wykorzystać swoje umiejętności kierowcy na całkowicie nowym [...]
Dowiedz się więcej
Jak działa Glovo z punktu widzenia zamawiającego

Jak działa Glovo z punktu widzenia zamawiającego

Jak działa Glovo z punktu widzenia zamawiającego: W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym czas staje się coraz [...]
Dowiedz się więcej
Najpopularniejsze aplikacje taxi w Polsce

Najpopularniejsze aplikacje taxi w Polsce

Praca w charakterze kierowcy nigdy nie była tak opłacalna! Przeczytaj artykuł i poznaj najpopularniejsze aplikacje dla [...]
Dowiedz się więcej
Czym jest Partner Rozliczeniowy?

Czym jest Partner Rozliczeniowy?

Pracę dla aplikacji kurierskich można rozpocząć na dwa sposoby, można założyć własną działalność gospodarczą i [...]
Dowiedz się więcej

Masz pytania lub chciałbyś
porozmawiać o współpracy?

Zadzwoń
+48 514 833 888
Pobierz aplikację Spirit24