Badania psychotechniczne – na czym polegają i jak wyglądają?

Na czym polegają badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne składają się przeważnie z kilku części – pisemnej, aparaturowej i ustnej. Czas trwania testów waha się od 2 do 3 godzin – w zależności od stanowiska i przebiegu spotkania. Na koniec wydawane jest orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Badania obejmują zazwyczaj wypełnianie standardowych testów psychologicznych, pozwalających określić typ osobowości, reakcje na nagłe sytuacje, spostrzegawczość, czas reakcji, odporność na stres i dostosowanie społeczne kierowcy. Część aparaturowa odbywa się na specjalnych urządzeniach, sprawdzających refleks, koordynację wzrokowo-słuchową i koncentrację. Trzecią częścią badania psychotechnicznego jest przeprowadzenie przez psychologa wywiadu z kierowcą. Wywiad psychologiczny trwa ok. 10 minut.

Kto i kiedy powinien wykonać psychotesty?

Psychotesty muszą wykonać wszyscy kierowcy chcący jeździć zawodowo. Badania są przeprowadzane w dysponującym odpowiednim sprzętem ośrodku medycyny pracy. Pierwsze badanie psychologiczne powinno być zrealizowane przed dniem wydania kwalifikacji zawodowej, a każde następne należy wykonać w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego. Badanie psychotechniczne dla kierowców zawodowych trzeba powtarzać co 5 lat do ukończenia 60. roku życia lub co 30 miesięcy po ukończeniu 60 lat.

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Dużo osób podchodzących do badań psychotechnicznych po raz pierwszy zastanawia się, jak mogą one wyglądać. Aby ograniczyć niepotrzebny stres, warto zasięgnąć na ten temat podstawowych informacji.

W części pierwszej należy spodziewać się krótkiej rozmowy oraz wypełniania kwestionariuszy. Podczas testów sprawdzone mają zostać sprawność intelektualna kierowcy i jego procesy poznawcze. Kwestionariusze zawierają zestawy pytań, na które musi odpowiedzieć kandydat. Odpowiedzi pomagają określić cechy osobowości świadczące o dojrzałości społecznej i emocjonalnej przyszłego zawodowego kierowcy. Już ta część pozwala ocenić, czy dana osoba potrafi się skoncentrować i kontrolować oraz czy rozumie normy prawne i przystosowuje się do nich.

W drugiej części badania sprawdza się sprawność psychomotoryczną kierowcy za pomocą aparatów psychotechnicznych. Do wykorzystywanych w tym celu urządzeń należą najczęściej miernik czasu reakcji, stereometr, aparat Piórkowskiego i aparat krzyżowy. Szczególny nacisk kładziony jest na koordynację wzrokowo-ruchową oraz szybkość i adekwatność reakcji na dany bodziec na drodze.

Badanie psychotechniczne kierowców – jak się na nie przygotować?

Przygotowując się do badań psychotechnicznych, trzeba zarezerwować na nie odpowiednio dużo czasu. Większość placówek oferuje wykonanie psychotestów w ciągu jednego dnia. W przypadku taksówkarzy badanie trwa średnio 2 godziny. Instruktorzy, egzaminatorzy oraz kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i specjalistycznych maszyn powinni przygotować się na spędzenie w ośrodku ok. 3 godzin. Wybierając się na badania psychotechniczne, należy zabrać ze sobą:

  • dowód lub paszport
  • ważne prawo jazdy
  • skierowanie na badanie psychotechniczne wydane przez pracodawcę lub lekarza (wykonanie badania możliwe jest też bez skierowania)
  • skierowanie z urzędu miasta lub starostwa powiatowego (jeśli zostało wydane)
  • soczewki kontaktowe lub okulary (jeśli są używane).

Na badanie należy przyjść wyspanym i wypoczętym. W przypadku nasilającego się stresu nie zaleca się zażywania leków uspokajających. Co ważne, w dniu poprzedzającym badanie przeciwwskazane jest spożywanie środków psychoaktywnych oraz alkoholu – mogą zaburzyć czas reakcji i koncentrację.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami! Avalon Logistics Group to pośrednik między kierowcami a największymi firmami oferującymi usługi taksówkarskie. Pomożemy Ci przejść przez proces rekrutacji i zagwarantujemy najlepsze warunki zatrudnienia. Wypełnij znajdujący się na stronie formularz kontaktowy i poczekaj na odpowiedź. Nasi doradcy skontaktują się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe.

spodobał ci się ten wpis? udostępnij go ZNAJOMYM

Podobne wpisy

Uber praca dla kierowcy

Uber praca dla kierowcy

Uber praca dla kierowcy: Uber, znany na całym świecie, nie tylko jako wygodna i innowacyjna usługa transportu
Dowiedz się więcej
Jak wygląda praca w Wolt

Jak wygląda praca w Wolt

Jak wygląda praca w Wolt: Jak wygląda praca w jednej z najpopularniejszych firm dostawczych na świecie?
Dowiedz się więcej
Jakie są wymagania aby zostać kurierem

Jakie są wymagania aby zostać kurierem

Jakie są wymagania aby zostać kurierem: Branża transportu i dostaw jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się [...]
Dowiedz się więcej
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kierowcą

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kierowcą

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kierowcą: Praca kierowcy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych form [...]
Dowiedz się więcej
Ile zarabia taksówkarz?

Ile zarabia taksówkarz?

Aplikacje świadczące usługi taksówkarskie zrewolucjonizowały rynek przewozowy. Poznaj aktualne stawki i dowiedz się, jakie [...]
Dowiedz się więcej
Czy mogę pracować jako obcokrajowiec?

Czy mogę pracować jako obcokrajowiec?

Cudzoziemiec może pracować w Polsce legalnie spełniając konkretne warunki, jego sytuacja zależy od kraju pochodzenia. Te [...]
Dowiedz się więcej

Masz pytania lub chciałbyś
porozmawiać o współpracy?

Zadzwoń
+48 514 833 888
Pobierz aplikację Spirit24