Jaki wybrać taksometr do taksówki?

Czym jest taksometr?

Taksometr to elektroniczne urządzenie pomiarowe instalowane w samochodach, w których za opłatą przewozi się osoby lub ładunki. Jego podstawowym zadaniem jest obliczanie i podawanie ceny za odbyty kurs. Nowoczesne taksometry mogą być połączone z kasami fiskalnymi, dzięki czemu kierowca może od razu wydać klientowi paragon. Zakup i montaż urządzenia nie wymagają zgłoszenia, lecz aby z niego korzystać, konieczna jest legalizacja. Odpowiednie zaświadczenie można uzyskać w urzędzie miar lub autoryzowanym punkcie legalizacji taksometrów. Za usługę zapłacisz od 55 zł do 110 zł.

Jaki taksometr do taksówki wybrać? Rodzaje taksometrów

Na rynku dostępne są dwa rodzaje taksometrów – kasotaksometry oraz taksometry rozłączne. Kasotaksometry to zintegrowane kasy fiskalne i taksometry. Tego rodzaju urządzenie montuje się w pojeździe na stałe, w miejscu na radio. Do jego zalet można zaliczyć intuicyjność w obsłudze, stosunkowo tani koszt eksploatacji i niewielki rozmiar. Nowoczesne kasotaksometry wyróżniają się kolorowym, dotykowym wyświetlaczem LCD oraz funkcją alarmową – w sytuacjach awaryjnych wystarczy nacisnąć przycisk, by uruchomić m.in. miganie lampy na dachu. Urządzenia tego typu umożliwiają zazwyczaj zapis elektronicznej kopii paragonu.

Alternatywą dla kasotaksometru są taksometry rozłączne. Jest to rozwiązanie, z którego taksówkarze korzystają od lat. Główną cechą taksometru rozłącznego jest możliwość podłączenia go do dowolnej mobilnej kasy fiskalnej. Jest to niezwykle łatwe – wystarczy wpiąć kabel. Obsługa taksometru rozłącznego jest prosta i intuicyjna, a samo urządzenie – trwałe i solidne.

Taksometry rozłączne są tańsze niż kasotaksometry. Cena urządzenia wynosi ok. 1 000 zł, a za kasę fiskalną trzeba dopłacić dodatkowo ok. 1 200 zł. Ponieważ kasa fiskalna nie jest częścią urządzenia, taksówkarz może kontynuować pracę w przypadku awarii swojego pojazdu – wystarczy przepiąć kasę fiskalną do innej taksówki.

Jak wybrać taksometr do taksówki? Wady poszczególnych rozwiązań

Każda z wyżej wymienionych opcji ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zakup kasotaksometru wiąże się z niemałym wydatkiem. Za urządzenie oraz jego montaż trzeba zapłacić ok. 3 000 zł. Montaż na stałe oznacza, że nabywca nie będzie mógł korzystać z kasotaksometru w innym samochodzie. Z kolei problemem przy zakupie taksometru rozłącznego jest fakt, że produkcja tych urządzeń jest obecnie zawieszona. Oznacza to, że kierowcy mogą mieć trudność w znalezieniu produktu. Taksometry rozłączne można za to nabyć na rynku wtórnym. Jeśli chciałbyś zainwestować w urządzenie tego typu, szukaj go na aukcjach internetowych oraz w punktach specjalizujących się w montażu taksometrów.

Obowiązkowe wyposażenie taksówki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcję taksometru w taksówce mogą pełnić aplikacje mobilne (np. aplikacja kierowcy Bolt, FREE NOW czy Uber). Kasa fiskalna też nie znajduje się już na liście obowiązkowego wyposażenia i może zostać zastąpiona eKasą. Jest to duże udogodnienie dla początkujących kierowców. Aby samochód mógł służyć jako taksówka, musi ponadto mieć:

  • co najmniej dwa miejsca dla pasażerów
  • co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, umożliwiających wyjście na zewnątrz
  • kogut
  • koło zapasowe lub zestaw naprawczy
  • ważną apteczkę i gaśnicę
  • trójkąt ostrzegawczy.

Więcej na temat wymagań poszczególnych firm dowiesz się z artykułu Jak zostać kierowcą Ubera/ Bolta/ FREE NOW?

Wynajem auta u partnera rozliczeniowego

Jeśli nie masz własnego samochodu lub nie chcesz pracować w prywatnym pojeździe, możesz skorzystać z możliwości wynajmu auta. Najlepiej zrobić to u zaufanego partnera rozliczeniowego najpopularniejszych firm przewozowych. Podejmując współpracę z Avalon Logistics Group, zyskasz dostęp do pojazdów spełniających wymagania aplikacji takich jak Bolt, FREE NOW czy Uber.

Naszym pracownikom oferujemy modele idealnie przystosowane do jazdy po mieście – Toyotę Corollę, Škodę Fabię i Škodę Citigo. Każdy pojazd z naszej floty ma aktualny przegląd i pełne ubezpieczenie. Stawka tygodniowa i wysokość depozytu zależą od wybranego modelu. Przed oddaniem samochodu zapewniamy dodatkowo badania techniczne, wypis licencji taxi, ubezpieczenie na przewóz osób oraz odpowiednie wyposażenie i oznakowanie.

spodobał ci się ten wpis? udostępnij go ZNAJOMYM

Podobne wpisy

Bolt łatwe, szybkie i bezpieczne przemieszczanie się po mieście

Bolt łatwe, szybkie i bezpieczne przemieszczanie się po mieście

Bolt łatwe, szybkie i bezpieczne przemieszczanie się po mieście: Przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach miasta
Dowiedz się więcej
Jak działa Glovo z punktu widzenia dostawcy

Jak działa Glovo z punktu widzenia dostawcy

Jak działa Glovo z punktu widzenia dostawcy: W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z usług dostaw, aby cieszyć się [...]
Dowiedz się więcej
Zalety współpracy z Glovo

Zalety współpracy z Glovo

Zalety współpracy z Glovo: Jedną z platform, które zrewolucjonizowały branżę dostaw, jest Glovo.
Dowiedz się więcej
Badania psychotechniczne – na czym polegają i jak wyglądają?

Badania psychotechniczne – na czym polegają i jak wyglądają?

Badania psychotechniczne, czyli tzw. psychotesty, oceniają sprawność psychiczną oraz zdolność do wykonywania pracy [...]
Dowiedz się więcej
Jak zostać kierowcą Ubera/ Bolta/ FREENOW?

Jak zostać kierowcą Ubera/ Bolta/ FREENOW?

Jak zostać kierowcą Ubera, Bolta lub FREE NOW? Wystarczy zgłosić się do wybranej firmy i postępować zgodnie z jej [...]
Dowiedz się więcej
Jakie są korzyści z pracy w Bolt

Jakie są korzyści z pracy w Bolt

Jakie są korzyści z pracy w Bolt: Jednym z głównych atutów pracy dla Bolt jest zapewnione wsparcie i dostęp do szkoleń. [...]
Dowiedz się więcej

Masz pytania lub chciałbyś
porozmawiać o współpracy?

Zadzwoń
+48 514 833 888
Pobierz aplikację Spirit24