Przewóz dziecka w samochodzie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm, powinny podróżować w specjalnym foteliku. Niemniej w ustawie o prawie drogowym wymienione są następujące wyłączenia z tego obowiązku:
- gdy dziecko waży więcej niż 36 kg, a jego wzrost wynosi co najmniej 135 cm – wówczas możliwy jest przewóz na tylnej kanapie pojazdu bez specjalnej podstawki
- gdy w pojeździe na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki samochodowe – wtedy najstarsze dziecko (mające nie mniej niż 3 lata) może podróżować zapięte tylko pasami bezpieczeństwa
- przy zaświadczeniu lekarskim o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa
- gdy dziecko przewożone jest pojazdem sanitarnym (karetką).
Kierowcy podróżujący z małymi dziećmi muszą wiedzieć, że zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm na przednim siedzeniu, bez fotelika. Przepisy zabraniają dodatkowo przewożenia malców do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Za niestosowanie się do przepisów i narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas jazdy samochodem można dostać mandat w wysokości 300 zł. Od 17 września 2022 roku kierowca zostaje ukarany także 5 (w przypadku nieprawidłowego przewozu jednego dziecka), 10 (w przypadku dwojga dzieci) lub 15 (w przypadku więcej niż dwojga dzieci) punktami karnymi.
Dziecko w taksówce – co mówią przepisy
Jak wyglądają przepisy w przypadku pojazdów licencjonowanych, takich jak taksówki i autobusy? Zupełnie inaczej! Mimo że dorosły pasażer ma w taksówce takie same obowiązki, jak we własnym samochodzie (np. zapinanie pasów bezpieczeństwa), dziecko, które z racji wzrostu i wagi normalnie powinno być przewożone w foteliku, w taksówce może jeździć bez niego. Te regulacje można znaleźć w art. 39 prawa o ruchu drogowym. Decyzja o wyłączeniu taksówek z obowiązku przewozu dzieci w foteliku samochodowym wynika głównie z faktu, że z usług taksówkarskich korzysta się zazwyczaj w sytuacji nieplanowanej, nie mając przy sobie fotelika. Przepisy nie mówią też nic o użyciu specjalnej podstawki, chociaż kierowca może zaproponować zastosowanie siedziska na czas podróży.
Fotelik w taksówce Uber
Chociaż przewóz dzieci bez fotelika w taksówce jest zgodny z polskim prawem, Uber zachęca do przestrzegania zaleceń dotyczących bezpiecznego podróżowania z niemowlętami i małymi dziećmi. Zgodnie z kodeksem społeczności Ubera to pasażer – a nie kierowca – ma obowiązek zapewnić fotelik samochodowy podczas jazdy z najmłodszymi. Jeśli kierowca nie ma przygotowanego fotelika i nie czuje się komfortowo w przypadku braku odpowiedniej podstawki, ma prawo uprzejmie odmówić przejazdu.
Taksówka z fotelikiem FREE NOW
Kwestia przewozu dziecka w foteliku samochodowym podobnie wygląda w innej popularnej aplikacji taksówkarskiej – FREE NOW. Z reguły to pasażer zapewnia odpowiednie zabezpieczenie dla swojego dziecka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość zamówienia przejazdu z fotelikiem – wystarczy wpisać prośbę w miejscu „wiadomość do kierowcy” w aplikacji. Zlecenie przyjmie kierowca, który dysponuje odpowiednim siedziskiem. Tego typu przejazd warto zamówić z wyprzedzeniem – kilka godzin lub nawet dzień wcześniej.
Taxi z fotelikiem i inne pytania
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z pracą kierowcy skontaktuj się z nami! W Avalon Logistics Group nie tylko pomagamy w rozpoczęciu pracy jako kierowca taksówki, ale też zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy. Jeśli masz dodatkowe pytania, wypełnij znajdujący się na stronie formularz lub zadzwoń pod podany na niej numer telefonu. Więcej praktycznych porad znajdziesz m.in. w artykule Jak uzyskać licencję taxi dla swojego samochodu?