Karty paliwowe - co to takiego?

Karty paliwowe, nazywane inaczej kartami flotowymi, są popularne wśród właścicieli firm transportowych oraz przedsiębiorstw, których pracownicy na co dzień korzystają z pojazdów. Pozwalają na kompleksowe, bezgotówkowe zaopatrzenie całej floty w niezbędne usługi i pomagają w przejrzystym zarządzaniu wydatkami. Kartą paliwową można płacić za zakupy związane wyłącznie z pojazdami firmowymi. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Działanie kart paliwowych 

Działanie kart paliwowych jest bardzo proste. Po zatankowaniu wystarczy podać numer PIN wraz z przebiegiem silnika i odebrać potwierdzenie. To w zasadzie wszystko, co musi zrobić kierowca! Po stronie pracownika stacji leży sprawdzenie, czy numer rejestracji zgadza się z pojazdem, pod który podpięta jest karta. Karta paliwowa może być wystawiona imiennie, na numer rejestracyjny pojazdu lub na okaziciela. Nie może korzystać z niej nikt, kto nie ma do tego uprawnień. Właściciel karty (najczęściej jest to właściciel firmy) ma pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z całą flotą.

Funkcje kart paliwowych – za co można nimi płacić?

Karta paliwowa umożliwia tańsze, bezgotówkowe płacenie za benzynę i niektóre produkty na stacjach paliw. Posiadając ją, można zakupić oleje i płyny do spryskiwaczy czy nawet skorzystać z myjni. Kartą flotową można również dokonać opłat drogowych. Mowa o płatnych przejazdach autostradami, mostami czy tunelami.

Karty paliwowe – korzyści

Karty paliwowe zapewniają szereg korzyści zarówno firmom, jak i pracownikom, którzy kierują pojazdami. Firmy posiadające dużą flotę mogą liczyć na znaczne oszczędności – niektóre karty dają możliwość zakupu paliwa w obniżonej cenie. Menadżerowie mogą dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Możliwe jest m.in. ustawienie limitów wydatków czy zablokowanie karty. Dane z faktur pozwalają na wygodny przegląd kosztów eksploatacji samochodów. System ułatwia pracę księgowym i minimalizuje formalności. Większość ofert pozwala na wystawienie jednej faktury zbiorczej raz lub parę razy w miesiącu, dzięki czemu wydatki są przejrzyste, a przedsiębiorca może łatwo uregulować płatności. Karta tankowań często podpinana jest pod aplikację mobilną, co znacznie ułatwia kontrolę bieżących obciążeń.

Co zyskuje pracownik? Przede wszystkim nie musi wydawać własnych pieniędzy i pamiętać o gromadzeniu faktur. Po zatankowaniu i dokonaniu opłaty wszystkie dane zostają automatycznie przekazane firmie. Każda transakcja zapisywana jest w systemie elektronicznym, dlatego nie ma możliwości, by dane były błędne. Korzystając z karty prepaid, takiej jak oferowana przez Avalon Logistics Group EasyCard, kierowca najpierw przelewa daną kwotę, a potem płaci za usługi na stacji. Rabat naliczany jest od razu po zatankowaniu. Przydatna w przypadku kart tego rodzaju jest możliwość samodzielnego wprowadzenia limitu wydatków. Limit może być dzienny, tygodniowy lub miesięczny.

Z kart flotowych mogą korzystać również firmy jednoosobowe. Aby ubiegać się o kartę tego typu, wystarczy posiadać numery REGON i NIP oraz przedstawić wydawcy odpowiednie zaświadczenia. Przedsiębiorca dysponujący jednym autem ma dostęp do wszystkich benefitów, dzięki którym oszczędza czas i pieniądze.

Wybór wydawcy karty paliwowej

Na rynku istnieje wielu wydawców kart paliwowych. Wybór odpowiedniej oferty zależy od wielkości firmy oraz zakresu świadczonych przez nią usług. Niektóre oferty premium umożliwiają nawet serwisowanie pojazdu i korzystanie z pomocy drogowej. Przedsiębiorca może ubiegać się również o zwrot podatku. Jeśli przedsiębiorstwo ogranicza swoją działalność do przejazdów po Polsce, dobrym wyborem mogą być karty wydawane przez popularne koncerny paliwowe, takie jak Orlen, BP czy Lotos. Warto przyjrzeć się ofertom, które nie mają narzuconej minimalnej ilości tankowanego paliwa oraz zapewniają atrakcyjne zniżki. Z kart paliwowych korzystają również kurierzy i kierowcy aplikacji transportowych. O tym, jak zacząć pracę jako kierowca, przeczytasz w artykule Jak zostać kierowcą Ubera / Bolta / FREE NOW?

spodobał ci się ten wpis? udostępnij go ZNAJOMYM

Podobne wpisy

Jakie umiejętności są potrzebne do pracy kuriera?

Jakie umiejętności są potrzebne do pracy kuriera?

Jakie umiejętności są potrzebne do pracy kuriera? Rynek dostaw jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów.
Dowiedz się więcej
FREENOW elastyczny grafik pracy

FREENOW elastyczny grafik pracy

FREENOW elastyczny grafik pracy: W dzisiejszych czasach elastyczny grafik pracy staje się coraz bardziej pożądaną opcją
Dowiedz się więcej
Dlaczego warto rozważyć współpracę z Bolt

Dlaczego warto rozważyć współpracę z Bolt

Dlaczego warto rozważyć współpracę z Bolt: Współczesne czasy nieustannie niosą ze sobą nowe wyzwania i możliwości.
Dowiedz się więcej
Licencja transportowa – czym jest, ile kosztuje i jak ją wyrobić?

Licencja transportowa – czym jest, ile kosztuje i jak ją wyrobić?

Licencja transportowa ma zapewniać bezpieczeństwo na drogach innym kierowcom, a także osobom, które korzystają z usług firm [...]
Dowiedz się więcej
Jak zacząć pracę jako kurier Bolt Food?

Jak zacząć pracę jako kurier Bolt Food?

W Bolt Food Twoim zadaniem będzie dostarczanie jedzenia z restauracji do klienta, możesz te dostawy wykonywać swoim dowolnym [...]
Dowiedz się więcej
Jakie są sposoby na zwiększenie efektywności pracy kuriera

Jakie są sposoby na zwiększenie efektywności pracy kuriera

Jakie są sposoby na zwiększenie efektywności pracy kuriera: W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie e-handel i [...]
Dowiedz się więcej

Masz pytania lub chciałbyś
porozmawiać o współpracy?

Zadzwoń
+48 514 833 888
Pobierz aplikację Spirit24